Strona poświęcona zwierzętom domowym.

PIES – Pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja zwierząt domowych: pies

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale posiadanie pupila wiąże się też z wielką odpowiedzialnością.
Nie istnieje jeden uniwersalny sposób na pielęgnację psa. Rasy naszych pupili różnią się pomiędzy sobą wielkością, długością szaty, kształtem uszu i co najważniejsze – trybem życia, abyśmy mogli je wszystkie traktować jednakowo.

Można jednak przedstawić kilka ogólnych zasad na temat pielęgnacji psów, które stanowią dobry punkt wyjścia do stworzenia naszemu pupilowi indywidualnego rytuału wykonywanych zabiegów. Dzięki poniższej liście również te osoby, które jeszcze wahają się, czy wziąć do domu pieska, mogą zorientować się, ile tak naprawdę czasu będą musiały poświęcać na podstawową opiekę nad zwierzęciem.

 

Pies i kąpiel

Wymagają ich przedstawiciele każdej rasy. Częstotliwość kąpieli zależy przede wszystkim od szaty psa – im sierść jest dłuższa, tym częściej czworonóg będzie wymagał wykąpania. Nie jest prawdą, że psa nie można kąpać zbyt często – powinniśmy z czystym sumieniem robić to zawsze wtedy, gdy sierść jest wyraźnie brudna, a zanieczyszczeń nie da się całkowicie usunąć w inny sposób. Małe psy o długiej szacie, jak na przykład Yorkshire terrier, Shih-tzu lub Maltańczyk, mogą być z powodzeniem kąpane raz na tydzień.

 

Pielęgnacja sierści psa

Wszystko zależy znów od długości sierści. Jednak nawet psy o krótkiej szacie wymagają regularnego szczotkowania, bo pomaga ono utrzymać w dobrej kondycji nie tylko pokrywę włosową, ale również skórę naszego pupila. Psy długowłose wymagają częstszego czesania, i zajmuje ono znacznie więcej czasu, a zaniedbanie tego rytuału może mieć przykre dla zwierzęcia skutki. Pies takiej rasy wymaga również systematycznego strzyżenia, które wielu właścicieli boi się wykonywać na własną rękę. Przedstawiciele ras szorstkowłosych muszą być z kolei co jakiś czas trymowane, co również trudno zrobić samodzielnie. Na szczęście istnieje wiele psich salonów fryzjerskich, które zajmą się tym w sposób profesjonalny. Jeśli boimy się kosztów, lub nie chcemy zbytnio angażować się w pielęgnację sierści, to pies rasy długowłosej nie jest dobrym pomysłem.

 

Higiena uszu i oczu psa

Są to dwie najwrażliwsze części psiego ciała. Uszy w szczególny sposób narażone są na choroby u tych ras, które mają je długie, zwisające lub o nietypowych kształtach. Nie dopuszczajmy do tego, aby w środku gromadziła się wilgoć (na przykład po kąpieli), ani fragmenty ciał obcych (chociażby po spacerze). Należy je oczyszczać regularnie, choć z umiarem, bo zbyt częste usuwanie woskowiny będzie powodować jej wzmożoną produkcję. Używajmy do tego delikatnych wacików, możemy też kupić u weterynarza specjalne preparaty. Wacikiem nasączonym przegotowaną wodą albo roztworem soli fizjologicznej przemywajmy również oczy psa zawsze wtedy, gdy w kąciku zauważymy gromadzącą się wydzielinę. Uszy i oczy trzeba często kontrolować, a wszystkie niepokojące nas objawy powinniśmy natychmiast zgłaszać weterynarzowi.

 

Więcej porad dotyczących pielęgnacji psów znajdziesz tutaj.

 

Closeup Photo of Brown and Black Dog Face

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *